História pivovaru

1506

Pivo sa v oblasti Šariša varilo už od stredoveku. V listine šarišských cechov boli pivovarnícke práva zapísané už od roku 1506, pričom sa pivo varilo z chmeľu rastúceho priamo pod Šarišským hradom.

Po rozpustení cechov vznikli nové živnostenské spoločnosti a práve v tom období bol postavený prvý pivovar, ktorého vlastníkmi boli miestni statkári. Pod tlakom košických pivovarov však prestal pivo vyrábať a Šarišania museli dlhú dobu čakať na svoj vlastný pivovar.

1967

História novodobého pivovarníctva pod Šarišským hradom siaha do obdobia 60-tych rokov, kedy bolo rozhodnuté postaviť nový, veľkokapacitný a moderný pivovar. Prvá várka piva Šariš 10%  v novom pivovare s kapacitou 600 000 hl piva bola uvarená 26. mája 1967.

1969

Značka Šariš sa vďaka dobrej kvalite veľmi rýchlo dostala do povedomia spotrebiteľskej verejnosti tak na vnútornom trhu, ale aj v zahraničí. Už od roku 1969 sa pivo Šariš začalo exportovať aj za hranice a prvým odberateľom bolo Maďarsko a ZSSR.

Okrem 10 % svetlého piva sa v prvých rokoch vyrábalo aj 10 % tmavé pivo a 7 % svetlé pivo. Neskôr pribudlo vo výrobnom programe aj 14 % pivo svetlé a 16 % pivo tmavé.

1981

V roku 1981 bola postavená nová sladovňa s ročnou kapacitou 16 500 ton sladu a o dva roky neskôr sa začala v pivovare aj výroba nealkoholických nápojov v množstve 100 000 hl. Kapacita pivovaru sa zvýšila v roku 1983 na 900 tisíc hl piva a ako jeden z prvých pivovarov v Československu začal používať aj cylindricko-kónické tanky (CKT) a prešiel na tzv. jednofázový spôsob výroby piva, pri ktorom sa výrazne skráti cyklus procesu kvasenia a dokvasovania.

Obľuba šarišského piva, ale aj jeho kvalita stále narastala a začiatkom deväťdesiatych rokov sa zvýšila kapacita pivovaru na milión hl piva ročne a pivovar sa stal druhým najväčším na Slovensku. Značka piva Šariš si prerazila cestu aj do Poľska, SNŠ, Juhoslávie, Rumunska, Anglicka, Švédska a Nemecka.

1997

V septembri 1997 získala väčšinový podiel akciovej spoločnosti Pivovar Šariš známa juhoafrická pivovarnícka spoločnosť “South African Breweries Ltd.” ktorá je štvrtou najväčšou pivovarníckou spoločnosťou na svete a od tohto roku sa začína nová éra pivovaru.

Spoločnosť SAB investovala do novej techniky a technologických zariadení a rozšírila výrobu o ďalšie licenčné značky.

2001

V pivovare sa uvaril 20 ty miliónty hl piva od založenia pivovaru

2016

V súčasnosti patrí pivo Šariš medzi najväčšie pivné značky na Slovensku. Svojou výnimočnou kvalitou uspokojí aj toho najnáročnejšieho milovníka zlatého moku.

Pivo Šariš 12% sa považuje za pýchu šarišského pivovaru. Je varené plzenským spôsobom dvojitou fermentáciou pri nízkej teplote. Pivo tak získa výnimočné  vlastnosti ležiaka –  farba, plnosť,  hustá pena, ktorá dlho vydrží a príjemná horká chuť tradičná pre Šariš.

Pravidlá súťaže Všeobecné podmienky | Zásady ochrany osobných údajov
Všeobecné podmienky | Zásady ochrany osobných údajov