História pivovaru

1506

Pivo sa v oblasti Šariša varilo už od stredoveku. V listine šarišských cechov boli pivovarnícke práva zapísané už od roku 1506, pričom sa pivo varilo z chmeľu rastúceho priamo pod Šarišským hradom.

Po rozpustení cechov vznikli nové živnostenské spoločnosti a práve v tom období bol postavený prvý pivovar, ktorého vlastníkmi boli miestni statkári. Pod tlakom košických pivovarov však prestal pivo vyrábať a Šarišania museli dlhú dobu čakať na svoj vlastný pivovar.

1967

História novodobého pivovarníctva pod Šarišským hradom siaha do obdobia 60-tych rokov, kedy bolo rozhodnuté postaviť nový, veľkokapacitný a moderný pivovar. Prvá várka piva Šariš 10%  v novom pivovare s kapacitou 600 000 hl piva bola uvarená 26. mája 1967.

1969

Značka Šariš sa vďaka dobrej kvalite veľmi rýchlo dostala do povedomia spotrebiteľskej verejnosti tak na vnútornom trhu, ale aj v zahraničí. Už od roku 1969 sa pivo Šariš začalo exportovať aj za hranice a prvým odberateľom bolo Maďarsko a ZSSR.

Okrem 10 % svetlého piva sa v prvých rokoch vyrábalo aj 10 % tmavé pivo a 7 % svetlé pivo. Neskôr pribudlo vo výrobnom programe aj 14 % pivo svetlé a 16 % pivo tmavé.

1981

V roku 1981 bola postavená nová sladovňa s ročnou kapacitou 16 500 ton sladu a o dva roky neskôr sa začala v pivovare aj výroba nealkoholických nápojov v množstve 100 000 hl. Kapacita pivovaru sa zvýšila v roku 1983 na 900 tisíc hl piva a ako jeden z prvých pivovarov v Československu začal používať aj cylindricko-kónické tanky (CKT) a prešiel na tzv. jednofázový spôsob výroby piva, pri ktorom sa výrazne skráti cyklus procesu kvasenia a dokvasovania.

Obľuba šarišského piva, ale aj jeho kvalita stále narastala a začiatkom deväťdesiatych rokov sa zvýšila kapacita pivovaru na milión hl piva ročne a pivovar sa stal druhým najväčším na Slovensku. Značka piva Šariš si prerazila cestu aj do Poľska, SNŠ, Juhoslávie, Rumunska, Anglicka, Švédska a Nemecka.

1997

V septembri 1997 získala väčšinový podiel akciovej spoločnosti Pivovar Šariš známa juhoafrická pivovarnícka spoločnosť “South African Breweries Ltd.” ktorá je štvrtou najväčšou pivovarníckou spoločnosťou na svete a od tohto roku sa začína nová éra pivovaru.

Spoločnosť SAB investovala do novej techniky a technologických zariadení a rozšírila výrobu o ďalšie licenčné značky.

2001

V pivovare sa uvaril 20 ty miliónty hl piva od založenia pivovaru

2017

26. mája 2017 pivo Šariš oslavuje svoje 50. výročie vzniku. Tento významný míľnik oslavujeme najlepším možným spôsobom – sládkovia pivovaru Šariš prinášajú najžiarivejšie a najlepšie pivo, aké kedy bolo v pivovare Šariš uvarené – novú Šariš Zlatú 12°stku.

2019

Modernizácia a zvýšenie výkonu plechovkovej linky stáčania piva na kapacitu 40 000 plechoviek za hodinu.

Pivovar Šariš uviedol na trh historicky prvé zvrchu kvasené pivo Šariš Ejl. Inštalácia novej technológie filtrácie piva.

Pravidlá súťaže Všeobecné podmienky | Zásady ochrany osobných údajov
Všeobecné podmienky | Zásady ochrany osobných údajov | idesnapivo